Jak na první trénink

Obavy z prvního tréninku jsou opodstatněné zvláště u lidí, kteří se s bojovými sporty nikdy osobně nesetkali. Není se však čeho obávat. Stačí se jen zvednout ze židle, zabalit si do batohu tepláky, tričko a hlavně nějaké pití. Doporučuji vodu o obsahu 1,5 litru, popřípadě dáváte-li přednost iontovým nápojům. Případně 1 tableta magnésia rozpuštěna v 1,5 litru vody dodá namáhaným svalům potřebný hořčík pro rychlou regeneraci. Taky není špatná volba vyzkoušet minerální vodu Magnesiu neperlivou, ale to sami poznáte, co pro vás či vaše děti bude ideální. Boty nejsou potřeba, vystačíte si bosky. Později si však můžete sami koupit specializované boty na taekwondo, jejichž cena se obvykle pohybuje od 800 Kč nahoru, ale jestli investovat nechcete, tak vůbec nevadí. Většina lidí u nás cvičí bosky. Pokud se chystáte přihlásit vaše dítě a máte obavu, že se může od země nachladit a nechcete investovat do drahé obuvi, je možnou volbou po poradě s trenéry nějaká lehká obuv s měkkou podrážkou. Kdykoliv si můžete pořídit vlastní taekwondo výstroj. Chrániče a pomůcky půjčujeme, kromě chrániče zubů, který na trénincích ani není potřeba.

Teď už víte, co na sebe, tak stačí už jen vyrazit a vyzkoušet si taekwondo na vlastní kůži. Najdete nás v KSČ Juventus Karviná, kde Vám na vrátnici ochotně ukážou, kde cvičíme. Pak už jen se představit trenérovi nebo nějakému členovi, který vás zavede do šatny. Pak se stačí jen převléct a můžete se nezávazně přidat. Nemusíte se obávat, že bychom vás nutili dělat věci, které nezvládnete. Přizpůsobíme se vaší současné úrovni. Základem správného tréninku je stretching (protažení), aby se svalstvo připravilo na zvýšenou zátěž a také jako prevence svalových úrazů. Před tím je však třeba tělo důkladně zahřát, pak sami při stretchingu poznáte, že je vaše pohyblivost vyšší. Pak už si vás vezme někdo z nás bokem a postupně vás bude učit základní kopy a podle toho, jak rychle si je osvojíte, začnete cvičit s pokročilými. Nemusíte se bát, že bychom vás rovnou hodili do vody.

Ptáte-li se za jak dlouho se z vás stane bojovník? To záleží na vaši píli, talentu a účasti na trénincích. V taekwondu platí, že dřina je i zábavou a když vás to baví, tak je radost vaše pokroky sledovat. Každým rokem se můžete zúčastnit zkoušek na vyšší technické stupně (páskování), které je tradičně dobrou motivací. Můžete postoupit o dva pásky najednou a už za 4 roky dosáhnout červeného pásku, po kterém následuje už jen červeno-černý a černý pás. Podmínkou je mít dobok (bílý cvičební úbor na taekwondo), svazovou průkazku a licenční známku na daný rok za 200Kč. Můžete se účastnit sportovních akcí, pořádaných Českým svazem taekwondo WTF i turnajů v zahraničí. Náš klub se zaměřuje na kyorugi (sportovní zápas), který je plnokontaktní, ale v pevně stanovených chráničích trupu, hlavy, končetin a v neposlední řadě chrániče zubů za pevně stanovených pravidel. Více v sekci TAEKWONDO.

A pokud vás neláká boj, tak můžete soutěžit v technických sestavách poomse, kde se hodnotí provedení technik. I když jsme zaměřeni právě na boje, tak rozhodnete-li se soutěžit v poomse, jsme připraveni vám poskytnout vhodné podmínky. Mnoho lidí a to i u nás, trénuje taekwondo pouze rekreačně. Každý si může v taekwondu najít to své. Někdo má rád boje, někdo sestavy, jiný přerážení desek a někdo se třeba vyžívá v treninku sebeobrany. To vše je součástí taekwonda. A pokud se po prvních trénincích rozhodnete, že taekwondo pro vás není to pravé, tak můžete kdykoli svobodně odejít. První tréninky jsou zdarma, jinak platí ceník ve výši 600 Kč na pololetí.

Rádi vás uvidíme na tréninku:)

Lukáš Kloza